1399/05/04

دهه اول ذی‌الحجه و فرصت ناب بندگی/ شهد شیرین نیایش و بندگی با عطر عرفه و قربان

دهه اول ذی‌الحجه در روایات ما و در میان علما و صالحین اهمیت ویژه‌ای از گذشته تا کنون داشته است. در قرآن کریم نیز با تعابیری مانند « ایام معلومات» به این دهه اشاره شده است که نشان از اهمیت خاص این روزها دارد.

دهه اول ذی‌الحجه و فرصت ناب بندگی/ شهد شیرین نیایش و بندگی با عطر عرفه و قربان

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان همدان به نقل از تسنیم حجت‌الاسلام سید محمد حسینی نیاز از اساتید دانشگاه در در همدان، با اشاره به اهمیت و فضیلت دهه اول ذی‌الحجه، درباره دلایل این فضیلت اظهار داشت: یکی از دلایل برتری این روزها نسبت به سایر ایام این است که در این روزها، حاجیان به حج میروند و برگزاری حج در ماه ذی‌الحجه یکی از دلایل عظمت این ماه است.

 وی دراین‌باره افزود: بهترین بنده‌های خدا، صلحا، تابعین، اصحاب پیامبران، بسیار به عبادت در این دهه اهمیت می‌دادند و در قرآن کریم با عبارت « ایام معلومات» به این دهه اشاره شده است.

این کارشناس مذهبی همچنین درباره علت فضیلت این دهه گفت: روزهای مبارکی مانند روز عرفه و عید قربان در این دهه که جزء مهمترین روزهای سال هستند، نشان از اهمیت این ایام دارد که روز عرفه، روز دعا و نیایش است و خواندن دعای عرفه امام حسین( ع) در این روز فضیلت زیادی دارد و همانطور که امام حسین( ع) سیدالشهدا هستند، این دعا هم سرور همه دعاها هستند.

بیشتر بخوانید

وی ادامه داد: همچنین روز عید قربان بهترین روز برای حاجیان است که قربانی خود را ذبح می‌کنند و حج را به پایان می‌برند و این اعمال از دلایل اهمیت و برکات این ایام است.

حسینی نیاز با اشاره به تأثیرات مختلف حج در جامعه مسلمانان تصریح کرد: حج، جنبه‌های مختلفی دارد و یکی از جنبه‌های آن، اتحاد و برقراری تعامل بین اقشار مختلف مسلمانان از نقاط مختلف دنیاست.

حسینی نیاز دراین‌باره افزود: امروزه شرکت‌ها برای بهبود تعامل بین کارمندان خود، اردوهای مشترک برگزار می‌کنند و این ظرفیت تعامل، در آداب و احکام جمعی مسلمانان مانند نماز جماعت، نماز جمعه و حج وجود دارد که هر یک به نحوی و در مقیاس خود به این تعامل کمک می‌کنند.

وی درباره اهمیت حج در اتحاد بین مسلمانان عنوان کرد: در برپایی حج، همه افراد فارغ از میزان دارایی و شأن اجتماعی همگی با یک لباس، در کنار یکدیگر اعمال حج را به جا می‌آورند و با وجود اختلافات، این موضوع در اتحاد مسلمانان با تکیه بر مشترکاتی مانند قبله و کتاب و پیامبر مشترک، تأثر بسزایی دارد که می‌توانند با تکیه بر این مشترکات بر اختلافات فائق آمده و در مقابل دشمنان اسلام متحد باشند.

وی همچنین افزود: از دیگر برکات حج این است که رزق و روزی را زیاد می‌کند و کسانی که به حج مشرف می‌شوند، این برکت و افزایش رزق و روزی را در ابعاد مادی و معنوی مشاهده می‌کنند.

حسینی نیاز درباره اهمیت حج در بین مسلمانان عنوان کرد: از دعاهای سفارش شده در ماه مبارک رمضان دعای « اللهم ارزقنا حج بیتک‌الحرام فی عامی هذا و فی کل عام» است و این تأکید و درخواست برای انجام هرساله حج، نشان از اهمیت این فریضه در اسلام دارد.

این کارشناس مذهبی با اشاره به روایت پیامبر اکرم( ص) مبنی بر اینکه عمل خیر و عبادت در هیچ ایامی نزد خدا محبوب‌تر از دهه اول ذی‌الحجه نیست، درباره اعمال این دهه بیان کرد: از جمله اعمال 9 روز اول این دهه، روزه گرفتن است که روایت شده روزه این 9 روز معادل روزه تمام عمر است وهمچنین نمازی دورکعتی که بین نماز مغرب و عشاء خوانده می‌شود و آِیه « و واعدنا موسی ثلاثین لیلة» در آن قرائت می‌شود و هرکه این نماز را در این دهه بخواند، در ثواب حج حاجیان خانه خدا شریک می‌شود.

وی دراین‌باره افزود: از دیگر اعمال این دهه که در روز عید قربان انجام می‌شود، قربانی‌کردن است که برای حاجیان حاضر در حج، واجب و در سال های بعد از آن، مستحب است و در این روزها که بحث همدلی و رسیدگی به فقرا در جامعه مطرح است، می‌توان از این عمل مستحب به این منظور استفاده کرد و اگر هر حاجی یک گوسفند قربانی کند و توزیع آن به‌درستی انجام شود، همه فقرا از این عمل مستحب بهره‌مند می‌شوند.

حسینی نیاز  بیان کرد: توصیه علما نسبت به این روزها که برکات بسیاری دارند این است که تا جایی که می‌توانیم با مراقبت بر رفتار و انجام اعمال این دهه و خواندن دعاها، نهایت استفاده را از این فرصت داشته باشیم که معلوم نیست سال بعد زنده باشیم و چنین فرصتی برای ما فراهم باشد.


خروج