1399/08/03

درس‌ها و عبرت‌هایی که از دفاع مقدس باید آموخت/ فرهنگ دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از بحران‌های کنونی جامعه است

درس و عبرت‌های دوران طلایی دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از فضای غبارآلود بحران‌های کنونی جامعه است، بحرانی که به مدد غرب پرستان هر بار در لباس و چهره‌ای نو پا به میدان می‌گذارد.

درس‌ها و عبرت‌هایی که از دفاع مقدس باید آموخت/ فرهنگ دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از بحران‌های کنونی جامعه است

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان همدان به نقل از تسنیم ، این روزها که زندگی سخت می‌گذرد و وضعیت معیشت مردم به دلیل بی‌تدبیری، سوء مدیریت و البته جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران شرایط نامطلوبی دارد خوب است به یاد بیاوریم سال‌های خون و حماسه را؛ سال‌هایی که مردم با تکیه‌بر آموزه‌های دینی، بصیرت، تحلیل درست از اتفاقات روز جامعه و تبعیت از ولایت توانستند باوجود کارشکنی بسیاری از غرب‌زدگان و وابستگان به دولت‌های غربی در داخل کشور و توطئه دشمنان در خارج، با عزت از این آزمایش بزرگ تاریخ سربلند بیرون بیایند.

درس و عبرت‌های دوران طلایی دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از فضای غبارآلود بحران‌های کنونی جامعه است، بحرانی که به مدد غرب پرستان هر بار در لباس و چهره‌ای نو پا به میدان می‌گذارد و بیش از هر چیز دیگری سبب آشفته شدن اذهان و سست کردن گام‌های ملتی است که در راه مبارزه با استکبار بیش از 40 سال است که جهاد و مقاومت می‌کند.

مردم با تکیه بر توحید و وحدت توانستند در دفاع مقدس پیروز شوند

محمد نباتی استاد دانشگاه و تحلیلگر دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با تسنیم نخستین درس دفاع مقدس را توحید دانست و اظهار داشت: این توحید توسط انسان‌های موحد و خداباور بیش از هر چیزی دیگری در کشور به‌ ویژه جبهه‌های نبرد حق علیه باطل نمود داشت.

وی افزود این رزمندگان زیر چتر توحید برای کمک به دین خدا گرد آمده بودند ویژگی ممتازی که در شب‌های عملیات و در حالات رزمندگان به‌ وضوح دیده می‌شد.

این تحلیل‌گر دوران دفاع مقدس وحدت را از دستاوردهای توحید و درس‌های دفاع مقدس برشمرد و گفت: رزمندگان و مردم توانستند با وحدت به آن پیروزی‌های بزرگ دست‌یافته و دشمن را در عرصه‌های مختلف سرکوب کنند.

وی عنوان کرد: مردم این وحدت را زیر سایه اسلام و رهبری امام خمینی رحمت‌الله علیه به دست آوردند دستاوردی بزرگ از ملت ایران که برای آیندگان خواهد ماند.

نباتی با اشاره به انس، الفت و محبت رزمندگان به ائمه هدی (ع) مطرح کرد: این مسئله از ویژگی‌های بارز رزمندگان به شمار می‌آمد همان‌گونه که حاج قاسم عزیز در وصیت‌نامه خود به آن اشاره می‌کند و می‌گوید که مادرمان حضرت زهرا (س) در بزنگاه‌های جنگ حواسش به ما بود و از محبت خود ما را سیراب می‌کرد.

وی بابیان اینکه بین رزمندگان و امام (ره) نیز محبتی متقابل وجود داشت، افزود: بارها این محبت متقابل بین امام (ره) و رزمندگان قابل‌مشاهده بود مانند زمانی که امام (ره) پیشانی شهید مرتضی جاویدی را بوسید، شهیدی که یک هفته در محاصره دشمن بود.

شهادت‌طلبی و کمال نترسیدن از مرگ از درس‌های بزرگ دفاع مقدس است

این استاد دانشگاه ایثار و ازخودگذشتگی را از دیگر درس‌های دفاع مقدس مطرح کرد و اظهار داشت: ما گاهی اوقات ماجراهایی از ایثار و جان‌فشانی رزمندگان صدر اسلام شنیده‌ایم اما ایثار و جان‌فشانی در دوران دفاع مقدس زیاد بود کسانی که تن، جان و سلامتی خود را در راه اسلام قرار داده و با اخلاص مجاهدت می‌کردند.

وی بابیان اینکه شهادت‌طلبی و کمال نترسیدن از مرگ از دیگر درس‌های بزرگ دفاع مقدس است، عنوان کرد: نگاه مردم ایران به مسئله مرگ تا پیش از انقلاب اسلامی نگاهی متفاوت بود که با حضور امام خمینی (ره) که خود فرزند و پدر شهید بود در جامعه، این نگاه تغییر کرد.

نباتی افزود: ترسیدن از مرگ سبب فشل شدن بسیاری از اقوام و ملت‌ها در برابر دشمنانشان شده است در حالی ‌که اسلام قاعده‌ای به نام إِحْدَى‌ الْحُسْنَيَيْنِ‌ دارد که در آن برای مؤمنین دو نیکی ورود به عرصه جهاد و نیکی شهادت از سوی خدای متعال در نظر گرفته‌شده است.

شکستن بن‌بست‌ها در دوران دفاع مقدس با تکیه ‌بر روحیه شهادت‌طلبی محقق شد

وی با تأکید بر اینکه رزمندگان ما با تکیه‌ بر همین روحیه شهادت‌طلبی دشمن را زمین‌گیر کردند، بیان کرد: شکستن بن‌بست‌ها در دوران دفاع مقدس با تکیه ‌بر روحیه شهادت‌طلبی محقق شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ایستادگی و مقاومت را دیگر درس بزرگ دفاع مقدس برای ملت ایران برشمرد و اظهار داشت: آنچه در دفاع مقدس به دست آمد که ما نیز به آن افتخار می‌کنیم نتیجه ایستادگی و مقاومت رزمندگان است.

جنگ تحمیلی یک جنگ تمام‌عیار توپخانه‌ای، زرادخانه‌ای و تسلیحاتی دشمنان علیه ملت ایران بود

وی تصریح کرد: رسیدن به هدف والا در سایه‌سار ایستادگی و مقاومت محقق می‌شود به همین دلیل ملت ایران توانست در طولانی‌ترین جنگ کلاسیک جهان در قرن 20 در مقابل دشمن ایستادگی کرده و پیروز شود.

نباتی افزود: جنگ تحمیلی یک جنگ تمام‌عیار توپخانه‌ای، زرادخانه‌ای و تسلیحاتی دشمنان علیه ملت ایران بود جنگی که به پرچم‌داری دو ابرقدرت غرب به سردستگی امریکا و شرق به سردستگی شوروی و با همراهی بیش از 40 کشور عبری، عربی و غربی رخ داد.

وی گفت: ما در سایه‌سار دفاع مقدس اهداف خود را با شجاعت، اقتدار و عزت در مقابل دشمن آن‌هم با دست‌خالی به دست آوردیم و توانستیم با چنگ و دندان در مقابل آنها بایستیم چراکه آن زمان برخلاف این روزهای کشور و رفتار برخی مسئولان، فردی مانند شهید رجایی می‌گفت: آن زمان که گلوله‌ها تمام شود با چنگ و دندان در مقابل دشمن می‌ایستیم.

این تحلیلگر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه در طول 8 سال توانستیم 120 عملیات علیه دشمنان انجام دهیم که برخی از آنها در سطح جهان حرفی برای گفتن دارند، افزود: امروز کارشناسان نظامی جهان برای پی بردن به چگونگی موفقیت ایران در عملیات فتح خرمشهر، والفجر 8، زمین‌گیر کردن نیروی هوایی دشمن در عملیات اچ 3 و غیره می‌خواهند شاگردی فرماندهان ایرانی را بکنند چراکه برای آنها مسئله‌ای مانند عبور از اروند وحشی امری امکان‌ناپذیر است.

دفاع مقدس دوران شکوفایی استعدادها و بروز ابتکار و خلاقیت بود

وی تصریح کرد: در بحث فتح خرمشهر 35 هزار نفر از نیروی دشمن در عرض یک روز از گردونه جنگ خارج شد چراکه ما توانستیم در این عملیات 16 هزار نیروی نظامی دشمن را کشته و 19 هزار نفر را اسیر کنیم.

نباتی ولایتمداری و تمسک به حبل‌المتین ولایت را از دیگر درس‌های دفاع مقدس و از عوامل موفقیت ملت ایران در مقابل دشمن دانست و بیان کرد: تبعیت از ولایت موضوع 80 تا 90 از وصیت‌نامه‌های شهداست. آنها از ما خواسته‌اند و تأکید کرده‌اند که از ولایت پیروی کنیم.

وی گفت: وقتی رزمنده‌ای در جبهه حضور داشت تمام فکر و ذهنش این بود که آیا توانسته‌ام به عهدی که با ولی و رهبر خود بستیم عمل کنیم یا خیر، به همین دلیل می‌دیدیم در شب عملیات وقتی دست رزمنده‌ای از پوست آویزان شده او آن دست را از تنش جدا می‌کرد و باز به مبارزه می‌پرداخت؛ آری وفاداری دیگر درس بزرگ دفاع مقدس است.

امروز کسانی که می‌گویند کشور نیازی به موشک ندارد را باید به سا‌‌ل‌های بمباران شدن شهرهای کشور در سال 67 ارجاع داد

این تحلیلگر مسائل سیاسی با تشریح مضامین بلند وصیت‌نامه شهید مهدی رجب‌بیگی عنوان کرد: مسئولیت‌پذیری از دیگر درس‌های دفاع مقدس است یعنی در آن زمان هرکسی احساس می‌کرد توانی دارد وارد جبهه نبرد حق علیه باطل می‌شد و اگر کسی این توان را نداشت با هرچه آنچه از دستش برآمد جبهه‌ها را یاری می‌کرد.

وی با اشاره به شکوفا شدن استعدادها، بروز خلاقت و ابتکار در دوران دفاع مقدس گفت: در روزهای نخستین آغاز جنگ، گلوله‌ها را با شمارش به افراد می‌دادند و آنها را توجیه می‌کردند که مبادا بی‌جهت از آن‌ها استفاده شود چراکه ما امکانات لازم را نداشتیم.

نباتی با بیان اینکه در سال‌های دفاع مقدس کشورها حتی از دادن وسایل ساده نظامی مانند سیم‌خاردار هم به ما مضایقه می‌کردند، ابراز کرد: با این اوصاف در سایه‌سار خلاقیت‌ها بود که توانستیم کارهای بزرگ انجام بدهیم کارهای بزرگی مانند ساخت موشک توسط شهید طهرانی مقدم.

وی تصریح کرد: تا مدت‌ها شهرهای ایران موردحمله موشکی دشمن قرار داشت و ما نمی‌توانستیم مانع این حملات شویم چراکه موشک نداشتیم اما پس‌ از آنکه توانستیم به همت افرادی مانند شهید طهرانی مقدم موشک تولید کرده و به خاک دشمن بزنیم آن‌وقت حملات موشکی دشمن نیز کاهش یافت.

ساخت موشکی مانند عماد و پرتاب ماهواره نظامی ایران به فضا سبب رعب دشمنان شده است

این تحلیلگر مسائل سیاسی در واکنش به سخنان برخی افراد و سیاسیون درباره مذاکرات با دشمنان اظهار داشت: امروز کسانی که می‌گویند با مذاکره می‌توان جواب دشمن را داد و نیازی به موشک نداریم را باید به سال‌های 66 و 67 همدان ارجاع دهیم، روزهایی که شهر در زیر موشک‌باران دشمن قرار داشت.

وی بیان کرد: امروز ما توانستیم موشک‌هایی مانند عماد را ساخته و ماهواره‌های نظامی و غیره را به فضا پرتاب کنیم که سبب رعب و وحشت دشمن شده است.

نباتی با بیان اینکه ملت ایران به‌خوبی توانست در دوران دفاع مقدس فعل ما می‌توانیم را به شایستگی صرف کند، افزود: امروز نیز مانند دوران دفاع مقدس فتنه‌ها و خطوطی انحرافی وجود داشته و مسائلی از سوی دشمنان و عناصر داخلی آنها به جامعه پمپاژ می‌شود که مردم باید در برابر آنها هوشیاری لازم را داشته باشند.

هنوز افرادی به تبسم دشمن و دستکش مخملی او دل‌خوش کرده‌اند

نباتی با اشاره به اینکه عدم اعتماد به دشمن از دیگر عبرت‌های دفاع مقدس است که باید امروز نیز موردتوجه قرار گیرد، عنوان کرد: هنوز افرادی هستند که به تبسم دشمن و دستکش مخملی او دل‌خوش کرده‌اند اما باید بدانیم که این دشمن از ملت ایران زخم‌خورده است و هر وقت شرایط را مطلوب بداند و یا اینکه گمان کند ما در غفلت هستیم از پشت به ملت ما چاقو میزند.

وی با انتقاد از سخنان برخی مسئولان و افراد درباره اینکه چرا جنگیدیم اظهار داشت: باید بدانیم که هزینه مقاومت کمتر از سازش است موضوعی که برخی‌ها نمی‌خواهند آن را نمی‌پذیرد؛ گویا این افراد بی‌انصاف و گاه و بی‌بهره از مسائل تاریخی فراموش کردند که 9 میلیون نفر از ایرانیان در جنگ جهانی باوجود اعلام بی‌طرفی ایران به دلیل حمله کشورهای درگیر این جنگ، جان خود را از دست دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: افرادی که دم از سازش می‌زنند خوب است به سرنوشت کشورهایی مانند افغانستان، عراق که 20 سال است تحت اشغال آمریکایی‌ها بوده و فجایعی مانند ابوغریب در آن رخ داده است، لیبی و عربستانی که امروز با عنوان گاوِ شیرده آمریکا نامیده می‌شود نگاهی بیندازند و ببینند که در میان آنها این جمهوری اسلامی است که توانسته به برکت خون شهیدان این‌گونه سربلند و باعزت باشد.


خروج